Rozwój i postęp na przestrzeni wieków.

Ludzie starają się od wieków zagospodarowywać otaczającą ich przestrzeń tak, by była, jak najbardziej przydatna i przyjazna zarazem. Przystosowania te mogą odnosić się na przykład do starań o stworzenie jak najlepszej obrony w postaci, chociażby murów, które powstawały wokół dużych i istotnych dla danego kraju miast. Próby adaptacji przestrzeni na swój użytek nie zawsze jednak musiały mieć aż tak poważny charakter, mogło to być coś bardziej użytkowego skierowanego dla wszystkich ludzi składających się na dane społeczeństwo. Miejskie łaźnie to idealny przykład. Dlaczego człowiek w taki sposób postępuje? Czemu poświęca na to tyle energii?

Porównajmy ludzi światłych z różnych epok, a wniosek, jaki się nasunie, będzie następujący: Każdy człowiek myśli, a celem jego rozważań jest rozwój, gdyż chce on zwalczać problemy, które napotyka i mówiąc kolokwialnie, chce ułatwić sobie życie. Spójrzmy jeszcze raz na już wspomniane łaźnie i połączmy je z nawet bardzo prymitywnymi systemami kanalizacji, jakie już wtedy budowano, a być może zrozumiemy, że władze w ten sposób nie tylko chciały być dobre dla obywateli, ale przede wszystkim była to jedna z podstawowych metod zapobiegania wybuchowi zarazy.
Ludzie co prawda się rozwijają i same cele dążeń podlegają ciągłej weryfikacji i zmianie, ale te pierwotne schematy pozostają takie same. Czym można poprzeć tę teorię w teraźniejszości? Rzućmy okiem na ulice miast. Widać doskonale, że są one utwardzone asfaltem, a czasami tak jak chodniki na poboczach kostką brukową. Stosuje się to rozwiązanie nie tylko z dobrotliwej troski o ludzi, ale przede wszystkim, że szybki i sprawny transport pozwala na to, żeby gospodarka intensywnie się rozwikła. Wobec tego, dlaczego kostka brukowa Kraków tak często znajduje się nie tylko w przestrzeni publicznej, ale też na typowo prywatnych posesjach? Jest tak, gdyż ludzie powszechnie docenili jej liczne zalety, a niska cena jeszcze bardziej zachęca ich do jej zakupu i układania na własną rękę lub z pomocą firmy.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *