Rodzaje tynków w naszych domach

Wybierając ekipę do wykonania prac tynkarskich, dobrze jest postawić na ludzi z pasją, doświadczeniem i własnym zapleczem sprzętowym. Bowiem tylko dokładne i staranne wykonanie prac da zadowalający efekt. Wysoka wydajność działania pozwala firmie realizować prace tynkarskie nie tylko dla indywidualnych klientów, ale i wykonawców.
Najpopularniejszymi rodzajami tynków są tynki gipsowe oraz cementowo-wapienne. Warto przyjrzeć się różnicom miedzy nimi.

Tynki gipsowe

Ich ogromną zaletą jest uniwersalność zastosowania. Mogą być nakładane zarówno w pomieszczeniach suchych, jak i mokrych. Posiadają ponadto właściwości, które z pewnością czynią je godnymi zastosowania we wnętrzu.

Po pierwsze, absorbują one nadmiar wilgoci z powietrza, oddając tę wilgoć, kiedy w pomieszczeniu robi się sucho. Sprzyja to zachowaniu idealnej wilgotności powietrza w domu.

Ponadto, tynki gipsowe tworzą powłokę odporną na pęknięcia, o wysokiej elastyczności. Gipsowa powierzchnia świetnie sprawdzi się jako podłoże do malowania ścian lub przyklejania płytek i tapet.

Tynki cementowo-wapienne

Stosowane są w pomieszczeniach, w których ściany mogą być narażone na uszkodzenia mechaniczne. Nakłada się je w dwóch lub trzech warstwach. Mogą być stosowane jako samodzielne wykończenie ściany lub podłoże pod dalsze prace.

Dla wygody i szybkości wykonywania prac dobrze jest stosować gotowe mieszanki cementowo-wapienne. Charakteryzują się one łatwością przygotowania i wysoką przyczepnością do podłoża.

Cechuje je wysoka mrozoodporność oraz dobra akumulacja ciepła, co pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie domu. Przy okazji, nakładane są dość grubą warstwą, co zwiększa dźwiękoszczelność ścian i znacznie poprawia komfort akustyczny domu. Tynkowanie podłoży gipsowych wymaga porysowania ich ostrym narzędziem w gęstą siatkę, co zwiększy przyczepność nakładanych warstw.

Zobacz też: Tynki cementowo-wapienne Kraków | Inside System

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *