Rachunki za ciepło i podgrzewanie wody

audyt energetycznyCo roku pojawiają się nowe wytyczne, jakim powinny odpowiadać budynki mieszkalne i użytkowe. Świadectwa energetyczne są wydawane do każdego nowo wybudowanego lub gruntownie remontowanego domu. To wszystko ma służyć po pierwsze ochronie środowiska i zasobów naturalnych, a po drugie obniżeniu kosztów eksploatacji budynków.

Świadectwa energetyczne są swojego rodzaju certyfikatem, który umożliwia porównanie kosztów eksploatacji dwóch nieruchomości.

Ogólnie mówiąc, audyt energetyczny jest dokumentem, który ma służyć ocenie sensowności ulepszenia budynku. Określone w nim parametry techniczne ukazują ekonomiczny sens wykonywanego remontu i związanych z nim prac. Konkretna grubość styropianu, zastosowana technologia, zmiany w systemie ogrzewania powinny przełożyć się na wymierną ilość złotówek, jakie zostaną zaoszczędzone po wykonaniu prac. Prawidłowo sporządzony audyt energetyczny i odpowiednio wyliczone wartości pozwalają na staranie się o premię termomodernizacyjną, wypłacaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Audyt energetyczny wykazuje określone oszczędności i jest podstawą do wykonania prac termomodernizacyjnych. Po zakończeniu prac budynek uzyskuje świadectwa energetyczne, Jeden i drugi dokument może wykonać ten sam certyfikowany specjalista, posiadający odpowiednie uprawnienia. Ważne jest, aby audyt energetyczny wykonać w tym samym momencie, co projekt wykonawczy. Tylko to gwarantuje prawidłowe oszacowanie aktualnego zużycia energii i korzyści, które następnie zostaną potwierdzone przez osoby wystawiające świadectwa energetyczne.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *