Nowoczesne metody budowlane

budownictwo inżynieryjne

Budując dom wiemy ile wysiłku, pieniędzy i wiedzy trzeba włożyć w ta pracę. I choć budowa domu jest jedną z podstawowych działalności jakimi zajmuje się budownictwo, wydaje się trudna i wymagająca specjalistycznej wiedzy i maszyn. Jednak dopiero gdy spojrzymy na budynki takie jak wielkie wieżowce, hale produkcyjne czy kominy hutnicze okaże się jak bardzo zaawansowane jest budownictwo inżynieryjne, które coraz częściej zakrawa o budownictwo specjalne – wymagające szczególnych metod budowlanych, materiałów i maszyn o niestandardowym zastosowaniu.

Budownictwo jest nierozerwalnie związane z osiągnięciami współczesnej nauki. I to bardzo różnych jej dziedzin. Chodzi bowiem nie tylko o materiałoznawstwo, samo budownictwo, ale również takie specjalistyczne dziedziny jak geotechnika, która pozwala stawiać budowle w sposób bezpieczny – nawet na terenach, które są trudne do zagospodarowania. Nowoczesne systemy deskowania oraz wykopy wykonywane nowoczesnymi metodami są dużo bardziej efektywne i bezpieczne. Niejednokrotnie podczas początkowych prac budowlanych – czyli kopania fundamentów można natrafić na różnorodne elementy będące reliktami przeszłości. W momencie, gdy prace budowlane natrafią na takie znaleziska, pracę przejmują archeologowie.

Zgodnie z prawem bowiem wszelkie znaleziska, które mogą być obiektami archeologicznymi muszą zostać zgłoszone do odpowiednich placówek. Dopiero w momencie, gdy zostaną całkowicie odkryte, ocenione i nazwane, mogą zostać przeniesione. Jeżeli są to dane osady z murami, zazwyczaj plan budowy musi zostać zmieniony. Tak stało się między innymi przy budowie linii tramwajowej w Krakowie, gdzie odnaleziono mury i pozostałości po dawnej osadzie. Zdecydowano się pozostawić fragmenty murów przy jednoczesnym przeprowadzeniu w pobliżu linii tramwajowej, co dało zresztą ciekawy efekt. Co jeśli znajdziemy cenne rzeczy przy wykopaliskach na własnym terenie? Niestety podobnie jak z meteorami – będziemy musieli je oddać. Zgodnie z planem są one własnością państwa.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *