Moc konopi medycznych

Konopie medyczne oraz ich wykorzystanie stało się jakiś czas temu głośnym tematem zarówno politycznych rozgrywek jak i codziennych rozmów wśród zwykłych ludzi. Niektórzy kojarzą konopie wyłącznie z narkotykami i złem jakie nosi ze sobą uzależnienie się od nich. Należy zaznaczyć jednak, że uzyskiwana z nich marihuana należy do narkotyków miękkich, a po odpowiedniej obróbce i modyfikacji może stać się lekiem bardzo pomocnym w niektórych chorobach.

Liście konopi są bogate w wiele związków zwanych kannabinoidami. Najbardziej znane z nich to THC oraz CBD.

Pierwszy z nich czyli THC jest najważniejszym składnikiem psychoaktywnym marihuany. Hodowcy konopi do celów rekreacyjnych pozyskują ten związek do celów rekreacyjnych (w Polsce jest to proces nielegalny jak i korzystanie z tego rodzaju używki).

Drugi z wyżej wymienionych to związek bez właściwości psychoaktywnych z którego pozyskuje się tzw. olej CBD do celów medycznych. Za pomocą zdobyczy inżynierii genetycznej specjaliści wyhodowali odmianę konopi zawierającej duże ilości leczniczego olejku z niewielką zawartością psychoaktywnego THC. Może on być w formie kapsułek,cieczy lub pasty.

Badania wykazały że olejek TBC powoduje zakłócenie rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych, przerzutów oraz rozrostu już istniejących. Znajduje też zastosowanie w różnych chorobach przewlekłych np. stwardnieniu rozsianym przynosząc ukojenie i rozluźnienie napiętych spastycznie mięśni, a także wspomagająco w epilepsji, terapiach odwykowych.
Przedstawione argumenty wskazują, że nie należy wszystkiego oceniać w kategoriach czarne-białe. Konopie nie powinny nam się kojarzyć już tylko narkotykami ale również z nowym zbawiennym dla chorych sposobem terapii wielu schorzeń.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *