Fenomen komórek macierzystych

Medycyna nieustannie czyni postępy w leczeniu wielu chorób. Jedne odkrycia są mniej, a inne bardziej spektakularne. Nie o wszystkich też przeciętny Kowalski miał szansę usłyszeć – niektóre bowiem stanowią tylko mały kroczek naprzód, inne zaś w środowisku medycznym są szeroko komentowane, jednak nie są zbyt nośne medialnie. Jednakże o komórkach macierzystych słyszał chyba każdy. Nie zawsze wprawdzie wiemy, co to są te komórki macierzyste i co takiego robią, ale muszą być ważne skoro było o nich tak głośno.
Istotnie są one niezwykłym odkryciem – są to komórki o imponującej zdolności regeneracji, a ponadto mogą stać się niemalże dowolnymi komórkami naszego ciała. Próbowano przy ich pomocy laboratoryjnie niejako wyhodować organy, które mogłyby być zdatne do przeszczepu, a co ważne organizm by ich nie odrzucał. Byłby to prawdziwy przełom w transplantologii szczególnie, że wciąż brakuje dawców organów.
Chociaż na razie nie jest to możliwe do wykonania, to potencjał komórek macierzystych wykorzystywany jest do leczenia wielu różnych chorób takich jak na przykład białaczka. Ponadto komórki macierzyste mają ogromny potencjał regeneracyjny, który z powodzeniem wykorzystuje się między innymi w ortopedii do regeneracji mięśni i ścięgien, a także w kosmetologii.
Gabinety kosmetyczne oferują zabiegi odmładzające, w których wykorzystuje się komórki macierzyste. Ponadto z ich wykorzystaniem przeprowadza się również terapie w przypadku nadmiernego wypadania włosów.
Fenomen komórek macierzystych polega głównie na ich zdolnościach regeneracyjnych, ale również na fakcie, że pacjent jest leczony własnymi komórkami macierzystymi, co właściwie gwarantuje skuteczność terapii.

Zobacz też: Komórki macierzyste

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *